The projected T. rex is about
10 meters long and 4.6 m tall. If
the actual image of the T. rex on the
projector lens is only 2 centimeters
tall, what is the scale factor for the
projection?

Respuesta :

Answer: [tex]scale\ factor=230[/tex]

Step-by-step explanation:

You need to analize all the information given in the exercise.

You know that the actual height of the T-rex on the projector lens is the following:

[tex]actual\ height=2\ cm[/tex]

The height of the projected T-rex is:

[tex]projected\ height=4.6\ m[/tex]

Make the conversion from meters to centimeters:

[tex]projected\ heigth=(4.6\ m)(\frac{100\ cm}{1\ m})\\\\projected\ heigth= 460\ cm[/tex]

Therefore, the scale factor will be:

[tex]scale\ factor=\frac{projected\ heigth}{actual\ heigth}[/tex]

Finally, you must substitute values into the equation and then you must evaluate in order to find the scale factor of the projection. You get that this is:

[tex]scale\ factor=\frac{460\ cm}{2\ cm}\\\\scale\ factor=230[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico