Answer:
The average velocity is 2 m/s.
Explanation:
The velocity of the particle is the time derivative of its position [tex]x(t):[/tex]
[tex]$v =\frac{dx(t)}{dt} = \frac{d}{dt}[t^2+2] $[/tex]
[tex]$v =2t $[/tex]
Now the average from [tex]t=1[/tex] and [tex]t=2[/tex] is
[tex]v_{avg} = \dfrac{v(2)-v(1)}{2-1} = \dfrac{2(2)-2(1)}{1}[/tex]
[tex]\boxed{v_{avg} = 2 m/s} \text{ ( If the units are m/s)}[/tex]
Thus, the average velocity is 2 m/s.