A children's roller coaster travels along 3300 feet of track at a rate of 15 miles per hour how many seconds does the take to travel this length of track

Respuesta :

Answer:

150 seconds

Step-by-step explanation:

To carry out this exercise we first have to know the equivalence between miles-feet and hours-seconds.

1 mile = 5280 feet

1 hour = 3600 seconds

now with that information we can pass miles per hour to feet per second

15 mi/h = 15 * 5280 f / 3600 s

15 mi/h = 22 ft/s

we know that the speed is 22 ft/s, and the distance is 3300 ft, using the formula v = d / t

v = velocity = 22 ft/s

d = distance = 3300 ft

t = time = ?

v = d / t

t = d / v

t = 3300 ft / 22 ft/s

t = 150 s

it will take 150 seconds to travel the length of track

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico