Answer:
[tex]C_{vm}[/tex] of water at 30C and 1 atm is 256.834 J/mol·K.
Explanation:
To solve the question, we note the Maxwell relation such as
[tex]C_{pm}-C_{vm}=\frac{9T\alpha ^2 V }{K}[/tex]
Where:
[tex]C_{pm}[/tex] = Specific heat of gas at constant pressure = 75.3 J/mol·K
[tex]C_{vm}[/tex] = Specific heat of gas at constant volume = Required
T = Temperature = 30 °C = 303.15 K
α = Linear expansion coefficient = 3.04 × 10⁻⁴ K⁻¹
K = Volume comprehensibility = 4.52 × 10⁻⁵ atm⁻¹
Therefore,
75.3 - [tex]C_v[/tex] = [tex]\frac{9\times 303.15 \times (3.04 \times 10^{-1} 1.81 \times 10^{-5} }{4.52 \times 10^{-5} }[/tex]
[tex]C_{vm}[/tex] = [tex]\frac{9\times 303.15 \times (3.04 \times 10^{-1} 1.81 \times 10^{-5} }{4.52 \times 10^{-5} }[/tex] - 75.3 = 256.834 J/mol·K.