A cylindrical glass tube of length 27.4cm and radius 4 cm is filled with gas. The empty tube has a mass of 254.3 g. The tube filled with a substance has a mass of 258.5 g. Use this data to calculate the density of the gas

Respuesta :

Density of the gas is 3.05 × 10⁻³ g / cm³.

Explanation:

Volume of the cylinder = π r² h

where r is the radius and h is the height of the height or the length of the glass tube.

Here r = 4 cm and h = 27.4 cm

Volume of the cylinder = 3.14 × 4 × 4 × 27.4 = 1376.6 cm³

We have to find the mass of the gas by subtracting the mass of the tube filled with the substance from the mass of the empty tube.

Mass of the substance = 258.5 - 254.3 = 4.2 g

We have to find the density using the formula as,

[tex]$ Density = \frac{mass}{volume}[/tex]

Plugin the values as,

[tex]$ Density = \frac{4.2}{1376.6}[/tex]

              = 3.05 × 10⁻³ g / cm³

So the Density of the gas is 3.05 × 10⁻³ g / cm³.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico