Respuesta :
Answer:
73 mph during the second hour!
Step-by-step explanation:
Hour 1=54 mph
Hour 2=? mph
Hour 3=82 mph
Total=209 mph
this means that 209=82+54+?
Simplify it and you will get 73
73 mph
Answer: 73
Step-by-step explanation:
Setting Up An Equation
The question provides the distances the train traveled in the first 3 hours
T = total distance
A = distance during 1st hour
B = distance during 2nd hour
C = distance during 3rd hour
the total distance traveled is equal to the sum of the distances of the first three hours so our equation would be
T = A + B + C
Solving For B
Since the question asks for the distance during the second hour, we need to find B
It is already given that A = 54, C = 82, and T = 209, so plug in the values and solve for B
T = A + B + C
B = T - A - C
B = 209 - 54 - 82
B = 73
Final Answer
B = 73