Answer:
159 N
Explanation:
There are two type of forces of friction:
- Force of static friction: this force occurs when an object is at rest over a surface - if we try to push the object to put it in motion, we observe that there is a resistive force that prevents the object from moving - this force is the force of static friction.
- Force of kinetic friction: this force is a resistive force that occurs when the object is already in motion - it opposes the motion of the object, being in the direction opposite to the motion
In this problem, the sled with the girl is sliding along the snow: so it is in motion, so we want to calculate the force of kinetic friction.
This force is given by:
[tex]F_f = \mu_k N[/tex]
where
[tex]\mu_k[/tex] is the coefficient of kinetic friction
N is the normal force on the system
In this problem,
[tex]\mu_k = 0.25[/tex]
N = 636 N
So the force of friction is
[tex]F_f=(0.25)(636)=159 N[/tex]