There are 1.66 [tex]\times[/tex] 1[tex]0^{22}[/tex] molecules in 1 gram of nicotine.
Explanation:
Nicotine is an organic compound with the chemical formula of [tex]C_{10} H_{14} N_{2}[/tex]
Given the mass of nicotine = 4.50 g
Molecular mass of Nicotine = 162.23 g/mol
Moles of a compound = given mass / molar mass of the compound
= [tex]\frac{4.50}{162.23} = 0.0277[/tex]
The Number of molecules of compound:
Moles [tex]\times[/tex] Avogadro number = 0.0277 [tex]\times[/tex] 6.023 [tex]\times[/tex] 1[tex]0^{23}[/tex]
= 1.66 [tex]\times[/tex] 1[tex]0^{22}[/tex] molecules.
There are 1.66 [tex]\times[/tex] 1[tex]0^{22}[/tex] molecules in 1 gram of nicotine.