Answer:
[tex]F =1.974 \times {10}^{ 20} N[/tex]
Explanation:
The formula for the force of attraction is given by
[tex]F = \frac{Gm_1m_2}{ {r}^{2} } [/tex]
where,
F= Force
G= universal gravitational constant
[tex]m_1 and \: m_2[/tex]
are the masses of the two bodies.
r= the distance between the two bodies.
Let the mass of the Earth=[tex]m_1[/tex] and that of the moon= [tex]m_2[/tex].
From the question,
[tex]m_1= 5.98\times {10}^{24} kg[/tex]
[tex]m_2= 7.26 \times {10}^{22} kg[/tex],
[tex]r= 3.83 \times10^8 m[/tex]
We substitute these values into the equation,Assuming,
[tex]G = 6.67 \times {10}^{ - 11} N m^2 kg^{-2}[/tex]
This implies that,
[tex]F = \frac{6.67 \times {10}^{ - 11 } \times 5.98 \times {10}^{24} \times 7.26 \times {10}^{22}}{ ({3.83 \times 10}^{8})^2} [/tex]
[tex]F = 1.974 \times {10}^{20} N[/tex]