Based on the equation 3 Cu (s) + 8 HNO3 (aq) 3 Cu(NO3)2 (aq) + 2NO (g) + 4H2O (g) how many grams of Cu would be needed to react completely with 16 moles of HNO3? *

Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass = 381.28 g

Explanation:

Given data:

Number of moles of HNO₃ = 16 mol

Mass of Cu needed to react with 16 mol of HNO₃ = ?

Solution:

Chemical equation:

3Cu + 8HNO₃    →     3Cu(NO₃)₂ + 4H₂O + 2NO

Now we will compare the moles of Cu with HNO₃ from balance chemical equation.

                     HNO₃         :          Cu

                        8              :         3

                       16             :       3/8×16 = 6

Mass of Cu needed:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 6 mol × 63.546 g/mol

Mass = 381.28 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico