Respuesta :

Answer:

5m/s2

Explanation:

Data obtained from the question include:

m (mass) = 2000 kg

F (force) = 10000N

a (acceleration) =?

Using the formula F = ma, the acceleration of the truck can be obtained as follow:

F = ma

a = F/m

a = 10000/2000

a = 5m/s2

The acceleration of the truck is 5m/s2

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico