The distance of the rocket hitting the ground is 715.56 feet in 6.68 seconds
Explanation:
Given:
Height, h = 75 foot
Initial velocity, u = 107 foot/sec
Equation:
h = -16t² + 107t + 75
Substituting the equation:
75 = -16t² + 107t + 75
0 = -16t² + 107t
16t² = 107t
t = 6.6875s
We know:
Distance = speed X time
d = 107 f/s X 6.6875s
d = 715.56 foot
Therefore, the distance of the rocket hitting the ground is 715.56 feet in 6.68 seconds