Respuesta :
Answer:
6.91 hours
Step-by-step explanation:
Let x be the speed of ship, whether with or without current.
When against current speed will be x-1.9 mph
When flowing as per current, speed will be x+1.9 mph
Distance is constant
Speed when against current will be
[tex]\frac {113.4}{9}=12.6 mph= x-1.9\\x=14.5 mph[/tex]
When on return trip, it flows with current hence speed will be x+1.9=14.5+1.9=16.4 mph
Time taken will be [tex]\frac {113.4}{16.4}=6.9146341463414 hrs\approx 6.91\ hours[/tex]