contestada

What is the average acceleration of the particle between 0 seconds and 4 seconds?
Options:
A. 0 meters/second2
B. 0.04 meters/second2
C. 0.06 meters/second2
D. 0.25 meters/second2
E. 0.928 meters/second2

* Could you please provide an answer with the explanation (process of how to solve it)?

What is the average acceleration of the particle between 0 seconds and 4 secondsOptions A 0 meterssecond2B 004 meterssecond2C 006 meterssecond2D 025 meterssecon class=

Respuesta :

Answer:

Option C

Explanation:

Acceleration is defined as rhe rate of change of velocity per unit time. Therefore

[tex]a=\frac {\triangle v}{t}=\frac {v_f-v_i}{t}[/tex]

Here, v is velocity and t is time. Sunscripts f and i represent final and initial respectively

Acceleration between 0 and 2 s

Time is 2 seconds

Intial velocity is 0 m/s

Final velocity is 2 m/s

Change in velocity is 2-0=2 m/s

Acceleration=2/2=1 m/s2

Acceleration between 2 and 4 seconds

Time is 4-2=2 seconds

Initial velocity is 2 m/s

Final velocity is 0.25 m/s

Change in velocity is 0.25-2=-1.75 m/s

Acceleration is -1.75/2=-0.875 m/2

Average acceleration will be (1+-0.875)/2=0.0625 m/s2

Rounded kff will bw 0.06 m/s2

Answer:

C. 0.06

Explanation:

plato

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico