Respuesta :
Answer:
127 mL is the volume for the 45.8 g of LiCl
Explanation:
Molarity of solution: 8.50 M
We know, from this data that 8.50 moles of solute (LiCl), are in 1L of solution
Let's find out the volume for the 45.8 g of LiCl, by a rule of three.
We convert the mass to moles, before: 45.8 g . 1mol / 42.39g = 1.08 moles
Therefore:
8.50 moles of LiCl are found in 1L of solution
Our 1.08 moles will be found in (1.08 mol . 1L) / 8.50 mol = 0.127 L
We can convert the volume from L to mL: 0.127L . 1000 mL/1L = 127mL
Answer:
The 8.50M LiCl solution contains 127 mL of LiCl
Explanation:
Step 1: Data given
Concentration of the LiCl solution = 8.50 M
Mass of LiCl = 45.8 grams
Molar mass of LiCl = 42.39 g/mol
Step 2: Calculate moles of LiCl
Moles LiCl = mass LiCl / molar mass LiCl
Moles LiCl = 45.8 grams / 42.39 g/mol
Moles LiCl = 1.08 moles
Step 3: Calculate volume of the LiCl solution
Molarity = moles / volume
Volume = moles / molarity
Volume LiCl solution = 1.08 moles / 8.50 M
Volume LiCl solution = 0.127 L
Step 4: Convert volume from L to mL
0.127 L = 0.127 * 10³ mL = 127 mL
The 8.50M LiCl solution contains 127 mL of LiCl