Answer:
11.1%
Step-by-step explanation:
Given:
Molly bought a pair of gloves and a skirt.
The gloves cost £4.
She sold the gloves and the skirt for a total of £48.
She made 100% profit on the cost of the gloves and 20% profit on the total cost.
Question asked:
Percentage profit on the cost of the skirt = ?
Solution:
Cost price of gloves = £4
Profit % = 100
Profit amount = [tex]100\%\ of 4=4[/tex]
Sell price of gloves = Cost price + Profit amount
= £4 + £4 = £8
Sell price of both gloves and skirt = £48
Sell price of skirt = £48 - £8 = £40
As given, she makes 20% profit on the total cost.
Let cost price of skirt = [tex]x[/tex]
Cost price of both gloves and skirt = [tex]4+x[/tex]
Total Profit = [tex]20\%\ of\ (4+x)=\frac{20}{100} \times(4+x)=\frac{1}{5} \times(4+x)=\frac{4}{5} +\frac{x}{5}[/tex]
Sell price of both gloves and skirt = Cost price of both gloves and skirt + Total profit
[tex]48=(4+x)+(\frac{4}{5} +\frac{x}{5} )[/tex]
[tex]48=4+\frac{4}{5} +x+\frac{x}{5} \\\\ 48=\frac{24}{5} +\frac{6x}{5} \\\\ 48=\frac{24+6x}{5} \\ \\[/tex]
By cross multiplication:
By subtracting both sides by 24
[tex]216=6x[/tex]
By dividing both sides by 6
[tex]x=36[/tex]
Cost price of skirt = [tex]x[/tex] = £36
Profit = Sell price of skirt - Cost price of skirt
= £40 - £36 = £4
Profit% = [tex]\frac{Profit}{Cost\ price} \times100[/tex]
= [tex]\frac{4}{36} \times100=\frac{400}{36} =11.111\%=11.1\%[/tex]
Therefore, percentage profit on the cost of the skirt is 11.1%