Answer:
9.4 m/s
Explanation:
The work-energy theorem states that the work done on an object is equal to the change in kinetic energy of the object.
So we can write:
[tex]W=K_f - K_i[/tex]
where in this problem:
W = -36.733 J is the work performed on the car (negative because its direction is opposite to the motion of the car)
[tex]K_i = 66,120 J[/tex] is the initial kinetic energy of the car
[tex]K_f[/tex] is the final kinetic energy
Solving for Kf,
[tex]K_f = W+K_i = -36,733+66,120=29,387 J[/tex]
The kinetic energy of the car can be also written as
[tex]K_f = \frac{1}{2}mv^2[/tex]
where:
m = 661 kg is the mass of the car
v is its final speed
Solving, we find
[tex]v=\sqrt{\frac{2K}{m}}=\sqrt{\frac{2(29,387)}{661}}=9.4 m/s[/tex]