Answer:
$1000
Explanation:
Using a financial calculator, input the following to calculate the Price( PV) of the annual coupon paying bond. Since the two bonds have the same risk, their YTMS will be equal at 8.5%.
Face value of bond ; FV = 1000
Recurring annual coupon payment = 8.5% *1000 = $85
Annual interest rate aka YTM ; I =8.5%
Time to maturity of bond = 12
then compute a PV = $1000