Respuesta :
Answer: $2.1 million
Explanation:
It is mentioned the project is independent of the outcome of general market which means that
=> beta = 0
Using the CAPM formula which is,
r=rt + B* (rm -rf)
=> r = 3% + 0*(12%-3%) = 3%
Expected value of Project in one year = $1 billions * 0.1
Expected value of Project in one year = $100 millions
NPV = Expected value of Project in one year/ (1 + 0.03) - Initial cost
NPV = 100/ (1 + 0.03) - 95
NPV = 97.1 - 95
NPV = $2.1 million
Answer:
$2.1 million
Explanation:
We solve for the expected monetary value at the end of the project:
[tex]\left[\begin{array}{cccc}State&Return&Probability&Weight\\success&1000&0.1&100\\fail&0&0.9&0\\Total&&1&100\\\end{array}\right][/tex]
Then, we have to know at which rate to discount this value so we use CAPM
[tex]Ke= r_f + \beta (r_m-r_f)[/tex]
risk free = 0.03
market rate = 0.12
premium market = (market rate - risk free) 0.09
beta(non diversifiable risk) = 0 (independent from the market threfore no correlation.
[tex]Ke= 0.03 + 0 (0.09)[/tex]
Ke 0.03000
Now we discount:
[tex]\frac{Maturity}{(1 + rate)^{time} } = PV[/tex]
Maturity $100.00
time 1.00
rate 0.03000
[tex]\frac{100}{(1 + 0.03)^{1} } = PV[/tex]
PV 97.0874
NPV: 97.0874 - 95 = 2.0874 we round up and get 2.10 presnet value (in millions)