Answer:
Volume of the cone = 628 cubic inches.
Step-by-step explanation:
Given:
Height of the traffic cone, [tex]h[/tex] = 2 feet = 24 inches ...[1 feet =12 inches]
Diameter of the cone, [tex]d[/tex] = 10 inches
Radius of the cone, [tex]r[/tex] = 5 inches ...[[tex]r=\frac{d}{2}[/tex]]
Value of pie, [tex]\pi[/tex] = 3.14
We have to find the approximate volume.
Lets say that the volume is [tex]V[/tex] .
Formula:
Volume of a cone = [tex]\frac{\pi r^2h}{3}[/tex]
So,
⇒ [tex]V=\frac{\pi r^2h}{3}[/tex]
⇒ Plugging the values.
⇒ [tex]V=\frac{3.14\times 5^2\times 24}{3}[/tex]
⇒ [tex]V=\frac{3.14\times 25\times 24}{3}[/tex]
⇒ [tex]V=628[/tex] [tex]inches^3[/tex]
The volume of the orange traffic cone is 628 inches^3.