An electron experiences a force of 100 N when it is moving through an electric field. Calculate the
electric field strength.

Respuesta :

Answer:

6.2 x 10⁻¹⁸N/C

Explanation:

Given parameters:

Force on electron  = 100N

Unknown:

Electric field strength  = ?

Solution:

An electric field is the region of space where the force of an electric current can be felt.

To solve for the strength of the force field;

          F = Eq

           where F is the force on the electron

                      E is the electric field strength

                     q is the quantity of the charge

     An electron has  a quantity of charge 1.602 x 10⁻¹⁹ C

therefore;

           100N  = 1.602 x 10⁻¹⁹ C  x E

           E  = 6.2 x 10⁻¹⁸N/C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico