paiidtwaun
paiidtwaun paiidtwaun
  • 27-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-foot piece of rope costs $25.44. What is the price per inch?

Respuesta :

aspenmichcodd aspenmichcodd
  • 27-03-2020

Answer:

$0.53

Step-by-step explanation:

12in in a foot

12x4 = 48

25.44/48

$0.53

Answer Link

Otras preguntas

Which substance does not obey the Lewis octet rule? (a) N₂ (b) NO (c) CF₄ (d) Ar Can anyone explain this?
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
3x-150=1778. Help me please I need help bad
What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
On a desk there are 6 sheets of blue paper, 4 sheets of yellow paper, 5 sheets of green paper, and 2 sheets of pink paper. In how many ways can the paper be sta
if log28 = log4 +logx what is the value of x
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes