Respuesta :
Answer:
1
SG&A expense = 31200+18500+16200+112000+251000= 428900
2
Payroll cost to be included in cost of goods sold=(16300+198000+933000+187000)/3000*2400= 1067440
Answer:
A) Selling, General & Administrative (SG&A) expenses include:
- president's salary $31,300
- chief financial officer's salary $19,600
- marketing vice-president's salary $14,600
- administrative secretaries' salaries $104,000
- sales staffs salaries $260,000
- total $429,500
B) payroll expenses allocated to cost of goods sold:
- manufacturing vice-president's salary $16,300
- production facilities middle manager's salary $192,000
- engineers and other maintenance personnel's salaries $177,000
- production workers' salaries $931,000
- total $1,316,300
payroll costs included in COGS = (total payroll / total units produced) x total units sold = ($1,316,300 / 4,700 units) x 3,995 units = $1,118,855
payroll costs included in COGS = $1,118,855