The graph below shows relationship between speed and elapsed time for a car moving in a straight line what is the magnitude of the acceleration of the car

Answer:
[tex]1.25 m/s^2[/tex]
Explanation:
The acceleration of an object is the rate of change of velocity of an object.
Mathematically, it is given by:
[tex]a=\frac{\Delta v}{\Delta t}[/tex]
where
[tex]\Delta v[/tex] is the change in velocity
[tex]\Delta t[/tex] is the change in time
In this problem, we have a graph of the speed (which is equal to the velocity, since the motion is in a straight line) versus the time. Therefore, the slope of the graph is exactly equal to the acceleration of the object:
[tex]a=\frac{\Delta v}{\Delta t}[/tex]
So, we can find the magnitude of the acceleration of the car by evaluating the slope of this line.
Taking the last point (12.0 s, 15.0 m/s) and the starting point (0 s, 0 m/s), we have:
[tex]\Delta v=15.0 - 0 = 15.0 m/s\\\Delta t = 12.0 - 0 = 12.0 s[/tex]
So, the acceleration is:
[tex]a=\frac{15.0}{12.0}=1.25 m/s^2[/tex]