( URGENT ) a water tank is a compound shape consisting of a cylinder and a inverted cone the cylinder has a diameter of 8 meters and a height of 6 meters the cone has a diameter of 8 and a height of 3

Respuesta :

Answer:

The volume of the tank in cubic meters is 351.68

Step-by-step explanation:

Had homework with this problem before.

Answer:

Volume of the tank is  [tex]351.68\ m^3[/tex].

Step-by-step explanation:

Given:

Diameter of Cylinder = 8 m

radius of cylinder = [tex]\frac{1}{2}\times 8 =4\ m[/tex]

Height of cylinder = 6 m

Diameter of cone = 8 m

radius of cone = [tex]\frac{1}{2}\times 8 =4\ m[/tex]

Height of the cone = 3 m

We need to find the volume of complete tank.

Solution:

First we will find the volume of cylinder.

Volume of cylinder is given by π times square of the radius times height.

framing in equation form we get;

Volume of cylinder = [tex]\pi \times 4^2 \times 6 = 301.44\ m^3[/tex]

Now we will find the volume of cone.

volume of cone is given by [tex]\frac{1}{3}[/tex] times π times square of the radius times height.

framing in equation form we get;

Volume of cone = [tex]\frac13 \times \pi \times 4^2 \times 3 = 50.24 \ m^3[/tex]

Now we can say that;

Volume of complete tank is equal sum of Volume of cylinder and Volume of cone.

framing in equation form we get;

Volume of complete tank  = [tex]301.44+50.24 = 351.68\ m^3[/tex]

Hence Volume of the tank is [tex]351.68\ m^3[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico