zyannamariejackson22 zyannamariejackson22
  • 27-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of cat food coasts $11.25. What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

Respuesta :

2bigred8
2bigred8 2bigred8
  • 27-03-2020

Answer:

$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so you just divide 11.25 by 5.

Answer Link
kimiemiko00
kimiemiko00 kimiemiko00
  • 27-03-2020

The unit price is $2.25 per pound.

$11.25/5 = $2.25

Answer Link

Otras preguntas

Quick Check Which of the following statements is a main idea from the article "Can Personality Tests Really Tell You If An Employee Will Succeed?"
The Sierra Nevada mountain range is located primarily in California. Warm, moist air from the Pacific Ocean travels up the western side of the mountain range, c
What is the area around the tree region?
What countries are more equal and which ones are less equal?
Who is the Lover in the watchmen story by Alan ??
help msmsmakanjasjsbsj
How does Elsa incorporate her brother into stories? Elsa always incorporates her little brother into the stories she tells him. She uses his interests as inspir
help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3 Draw diagrams to show the energy changes in: a motorcycle that uses gasoline (petrol) for movement
Find the turning point of y= x^3/3-x^2/2-2x+5