Answer:
For A: The moles of oxygen atoms are 13.24 moles
For B: The moles of oxygen atoms are 86.8 moles
For C: The moles of oxygen atoms are 0.2205 moles
Explanation:
1 mole of [tex]KMnO_4[/tex] contains 1 mole of potassium atoms, 1 mole of manganese atoms and 4 moles of oxygen atoms
So, moles of oxygen atoms = (3.31 × 4) = 13.24 moles
1 mole of [tex]CO_2[/tex] contains 1 mole of carbon atoms and 2 moles of oxygen atoms
So, moles of oxygen atoms = (43.4 × 2) = 86.8 moles
1 mole of [tex]CuSO_4.5H_2O[/tex] contains 1 mole of copper atoms, 1 mole of sulfur atoms, 10 moles of hydrogen atoms and 9 moles of oxygen atoms
So, moles of oxygen atoms = [tex](2.45\times 10^{-2}\times 9)=0.2205moles[/tex]