contestada

A pendulum on plant X is 0.25 meters long and the period is 4 seconds. What is “g” on Planet X?

Respuesta :

Answer:

The value of g = 0.6168 m/s².

Explanation:

Given that,

On a planet X,

Length of the pendulum(L) = 0.25 meters,

Time period of the pendulum(T) = 4 seconds.

We have to find the 'g' value on the planet.

The 'g' value on a planet can be found by a pendulum with help of the formula,

T = 2π × [tex]\frac{\sqrt{L} }{\sqrt{g} }[/tex]

From this,  g = 4π² × [tex]\frac{L}{T^{2} }[/tex]

Using the above formula and substituting the values,we get,

g = 0.6168 m/s².

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico