Answer:
A) 2,000,000
B) 2,400,000
C) 2,316,327
Explanation:
a) we sale for 1,500,000 currently
if we increase by 20% then:
1,500,000 x 1.2 = 1,800,000
Contribution margin
1,800,000 - 755,000 - 90,000 - 55,000 = 900,000
Then, we solve for ratio
900,000 / 1,800,000 = 0.5
Now BEP:
fixed cost / CMR
485,000 + 425,000 + 90,000 = 1,000,000
1,000,000 / 0.50 = 2,000,000
b) commision variable expense
1,500,000 x 0.05 = 75,000
variables will be 900,000 + 75,000 = 975,000
then fixed 1,000,000 - 195,000 + 35,000 salaries = 840,000
CMR (1,500,000 - 975,000) / 1,500,000 = 0.35
840,000 / 0.35 = 2,400,000
c)
1,240,000 x 0.5 = 620,000
decrease in variable: 755,000 - 620,000 = 135,000
Increase in fixed 135,000
variable cost: 900,000 - 135,000 = 765,000
fixed cost: 1,000,000 + 135,000 = 1,135,000
CMR: (1,500,000 - 765,000) / 1,500,000 = 0.49
break even point
1,135,000 / 0.49 = 2,316,327