Respuesta :

Number of shoes produced in 10 years is approximately 2 × 10^6 pairs of shoes

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Given the number of shoes produced each month = 1.81 × 10^4 pairs and number of months in 10 years = 1.2 × 10². Estimate each coefficient.

Number of shoes produced per month = 1.81 × 10^4 ≈ 2 × 10^4

Number of months in 10 years = 1.2 × 10² ≈ 1 × 10²

⇒ Number of shoes that will be produced in 10 years = (2 × 10^4)(1 × 10²)

          = 2 × 10^6 pairs of shoes in 10 years.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico