Respuesta :
Answer 150000Hz
Explanation:
Given that:
Wavelength (λ)= 2000m
Frequency F = ?
Speed of light V = 3 x 10^8 m/s ( Recall that the speed of light is constant, with a value of 3 x 10^8 m/s)
So, apply V = F λ
3 x 10^8m/s = F x 2000m
F = (3 x 10^8m/s ➗ 2000m)
F = 150000Hz
Thus, the frequency of the light wave is 150000 Hz
Frequency is 1.5 × 10^5 Hz
Explanation:
- Wavelength of light is given to be 2000 m. It measures the distance between two successive crests or troughs of the wave. Frequency is given by the following equation
f = c/λ, where f is the frequency, c is the speed of light = 3 × 10^8 m/s and λ is the wavelength.
⇒ f = 3 × 10^8/2000
= 3/2 × 10^8 × 10^-3
= 1.5 × 10^5 Hz