Respuesta :

The trip time taken by the box is 1.5 sec.

Explanation:

Given:

                                       distance(d) = 30 m

                                        Velocity(v) = 20 m/s

By using formula:

                                    Velocity = [tex]\frac{distance}{time}[/tex]

                                        or, 20 = [tex]\frac{30 }{time}[/tex]

                                       or, time(t) = [tex]\frac{30}{20}[/tex]

                                     ∴ time (t) = 1.5 sec

Hence the the block took 1.5 sec to slide 30 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico