How much heat is absorbed by contacting 15 grams of 100°C steam by a student’s hand. The steam is condensed to liquid and then the liquid is cooled to body temperature, 37°C. Assume that all of the heat is absorbed by the hand.

Respuesta :

Answer:

Q =  37855.77 J

Explanation:

given data

mass = 15 gram = 0.015 kg

temperature t1 = 100°C

temperature t2 =  37°C

solution

as heat is absorbed by steam to liquid is

Q1 = mL    ............1

and

heat absorbed by 100 degree C water to body temperature so

Q2 = m c ΔT   .......2

so that here total head absorbed is

total hat absorbed is

Q = Q1 + Q2    ...........3

put her value

Q =  mL + m c ΔT    

Q = 0.015 × 2.26 × [tex]10^{6}[/tex] J/kg + 0.015 × 4186 × (100 - 37 )

Q =  37855.77 J

Q = 9.045 cal

ACCESS MORE
EDU ACCESS