Respuesta :

100.133 degree celsius is the boiling point of the solution formed when 15.2 grams of CaCl2 dissolves in 57.0 g of water.

Explanation:

Balanced eaquation for the reaction

CaCl2 + 2H20 ⇒ Ca(OH)2 + HCl

given:

mass of CaCl2 = 15.2 grams

mass of the solution = 57 grams

Kb (molal elevation constant) = 0.512 c/m

i = vont hoff factor is 1 as 1 mole of the substance is given as product.

Molality is calculated as:

molality = [tex]\frac{grams of solute}{grams of solution}[/tex]

              = [tex]\frac{15.2}{57}[/tex]

               = 0.26 M

Boiling point is calculated as:

ΔT = i x Kb x M

     = 1 x 0.512 x 0.26

      = 0.133 degrees

The boiling point of the solution will be:

100 degrees + 0.133 degrees (100 degrees is the boiling point of water)

= 100.133 degree celcius is the boiling point of mixture formed.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico