Respuesta :
Answer:
Diluted concentration is 0.5M
Explanation:
Let's solve this with rules of three, although there is a formula to see it easier
In 1000 mL (1L), we have 2 moles of NaOH
In 250 mL we must have (250 . 2) / 1000 = 0.5 moles of NaOH
These moles will be also in 1 L of the final volume of the diluted solution
More easy:
1 L of solution has 0.5 moles of NaOH
Then, molarity is 0.5 M
The formula is: Concentrated M . Conc. volume = Diluted M . Diluted volume
2 M . 0.250L = 1L . Diluted M
0.5M = Diluted M
Answer:
The final concentration of the solution is 0.500 M
Explanation:
Step 1: data given
Initial volume = 250 mL = 0.250 L
Molarity NaOH = 2.0 M
The volume is diluted to 1.0 L
Step 2: Calculate the final concentration of the solution
C1*V1 = C2*V2
⇒with C1 = the initial concentration of NaOH = 2.0 M
⇒with V1 = the initial volume = 250 mL = 0.250 L
⇒with C2 = the final concentration of the solution = TO BE DETERMINED
⇒with v2 = the volume of the diluted solution = 1.0 L
2.0 M * 0.250 L = C2 * 1.0 L
C2 = 2.0* 0.250
C2 = 0.500 M
The final concentration of the solution is 0.500 M