The television show Green’s Anatomy has been successful for many years. That show recently had a share of 19, meaning that among the TV sets in use, 19% were tuned to Grey’s Anatomy. Assume that an advertiser wants to verify that 19% share value by conducting its own survey, and a pilot survey begins with 10 households have TV sets in use at the time of a Green’s Anatomy broadcast.

Respuesta :

Answer: a) 0.1216

b) 0.8784

Step-by-step explanation:

 Let P(watch) = 0.19 ;

And p(don't watch) = 0.81

Find the probability that none of the households are tuned to Found. 

P(none) = (0.81)^10 = 0.1216

Find the probability that at least one household is tuned to Found. 

P(at least one) = 1-P(none)

1 - 0.1216 = 0.8784

Answer:

wow

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico