Answer:
1.276 m
Explanation:
According to the law of conservation of energy,
The potential energy at the top of the cliff = kinetic energy at the bottom of the cliff.
Potential energy at the top of the cliff = mgh
Kinetic energy at its bottom = (1/2)mv²
where m = mass of the man
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
h = height of the cliff
v = velocity at the bottom of the cliff
mgh = (1/2)mv²
h = (v²/2g)
h = [5²/(2×9.8)]
h = 1.276 m
Hope this Helps!!!
Answer:
Maximum Height = 1.274m
Explanation:
The maximum Kinetic energy of Ungle Jim at the swing = Maximum potential energy at the swing
Kinectic Energy = Potential Energy
1/2mv² = mgh
Therefore,
The maximum height = v²÷ 2g
v = speed of Ungle jim
Where g = acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Maximum height = (5 m/s²) ÷ (2 × 9.81 m/s²)
= 1.274m