Respuesta :

382.75 is the temperature of the 0.750 mol of an ideal gas occupy a volume of 35.9 L at 114 kPa.

Explanation:

Given:

number of moles (n) = 0.750

volume of the gas = 35.9 litres

pressure on the ideal gas  = 114 kPa or 1.125 atm

R (gas constant) = 0.0821J/Kmole

Absolute temperature of gas in celcius =?

the equation for the ideal gas is

PV = nRT

putting the values in the above equation:

T = [tex]\frac{PV}{RT}[/tex]

  = [tex]\frac{1.125 X 35.9}{0.75 X 0.0821}[/tex]

   = 655.907

655.9 kelvin is the temperature of the ideal gas.

To convert this unit of kelvin into degree celcius:

K-273.15 = C

655.9 - 273.15

= 382.75 degrees

382.75  degrees celcius is the temperature of the ideal gas.

ACCESS MORE
EDU ACCESS