A factory has two types of machines.

The factory has 6 cutting machines and 4 stamping machines.
Each cutting machine cuts 105 parts every 3 minutes.
Each stamping machine stamps 24 parts every 20 seconds.
One of the cutting machines is shut down for repairs. How many parts can the remaining machines cut in 4.5 hours?

Respuesta :

Answer:

7875 parts

Step-by-step explanation:

#Find the number of parts cut by the machine per hour:

[tex]=105\times \frac{60\ min}{3\ min}\\\\=2100\ parts[/tex]

#Find the number of parts per machine per hour:

[tex]p/m/h=\frac{2100}{6}\\\\=350\ parts[/tex]

#Given that only 5 machines are now working for 4.5 hrs, we calculate the total parts as:

[tex]Parts=p/m/h\times\times \ number \ of \ machines \times time\\\\=350\times 5\times 4.5\\\\=7875\ parts[/tex]

Hence, the total parts cut by 5 machines is 7875 parts

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico