Pie plates can be measured by the length of their radius. what size pie plate is needed for a pie with a circumference of about 150.72 cm?

Respuesta :

Answer:

24 cm

Step-by-step explanation:

Substitute into the formula for the circumference of a circle:

[tex]C =2 \pi r[/tex]

[tex]150.72 = 2\pi r[/tex]

Divide by 2 on both sides:

[tex]150.72 = 2\pi r[/tex]

/2           /2

[tex]75.36=\pi r[/tex]

Divide by pi on both sides:

[tex]75.36=\pi r[/tex]

/pi        /pi

24 = r

Therefore, the radius is 24 cm.

The radius should be 24 cm.

Calculation of the radius:

Since the circumference should be 150.72 cm

Since we know that

Circumference = [tex]2\pi r[/tex]

[tex]150.72 = 2\times 3.14 \times r\\\\[/tex]

So, here the radius should be 24 cm

Therefore, The radius should be 24 cm.

Learn more about radius here: https://brainly.com/question/21502832

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico