Answer:
28.38 ml of H202
Explanation:
Given data:
the concentration of H2O2 = 3.0 % v/v (3ml / 100 ml of solution of H2O2
the volume of the bottle : 946 ml
Formula:
Percent by volume: volume of solute/volume of solution×100%
Solution:
= (3.0 mL/ 100 ml) × 946 mL
= 0.03 x 946 ml
= 28.38ml of H202