The distance travelled by the car will be 3.6km in 2 minutes.
Explanation:
Given:
Speed, s = 108 km/hr
s in km/min = ?
1 hr = 60 min
So,
108 km/hr = [tex]\frac{108}{60} km/min[/tex]
Β Β Β Β Β Β Β Β Β = 1.8 km/min
time, t = 2 min
Distance, d = ?
We know:
distance = speed X time
[tex]d = 1.8 X 2\\\\d = 3.6km[/tex]
Therefore, the distance travelled by the car will be 3.6km in 2 minutes.
Answer:
calculate it. its not cheating, its like flash cards but better, besides its made for that reason.;)
Step-by-step explanation: