Answer:
10.2 grams of potassium nitrate is present in 96.0 g of a solution that is 10.6% potassium nitrate by mass.
Explanation:
Mass of potassium nitrate = x
Mass of potassium nitrate solution = M= 96.0 g
Mass by mass percentage of potassium nitrate solution = 10.6%
[tex]10.6\%=\frac{x}{M}\times 100[/tex]
[tex]10.6\%=\frac{x}{96.0 g}\times 100[/tex]
[tex]x=10.6\times \frac{96.0 g}{100}=10.2 g[/tex]
10.2 grams of potassium nitrate is present in 96.0 g of a solution that is 10.6% potassium nitrate by mass.