With the amount of $ 45 they will be able to travel 14.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given,
They have left with $ 45
The cab charges $ 3 per mile and $ 1.50 as fixed charge.
To find the maximum distance they will be able to travel.
Solution:
After paying the fixed charge they will be left with $(45-1.50) = $ 43.5
The charge of the cab = $ 3 per mile
By $ 43.5 they can travel = 43.5÷ 3 mile = 14.5 mile
Hence,
With the amount of $ 45 they will be able to travel 14.5 miles.
Answer:
I think the answer is 10 miles.
Step-by-step explanation:
$3+1.50 = cab charges
$4.5
[tex]4.5 \times 10 = 45[/tex]
this method is used to cross-check that you are getting the right answer.
alternative method:-
$4.5 = cab charges
$45 = their money
[tex]45 \div 4.5 = 10[/tex]
10 miles