Respuesta :

Answer:

≈ 37.7 cm

Step-by-step explanation:

The length of the arc is calculated as

arc = circumference of circle × fraction of circle

     = 2πr × [tex]\frac{135}{360}[/tex]

     = 2π × 16 × [tex]\frac{3}{8}[/tex]

     = 32π × [tex]\frac{3}{8}[/tex] = [tex]\frac{32(3)\pi }{8}[/tex] ≈ 37.7 cm ( to 1 dec. place )

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico