c1c1c1c
contestada

a sculptor needs to lift a piece of marble.
it is a cuboid with dimensions 1 m by 0.6 m by 0.3 m.
Marble has a density of 2.7 g/cm³.

what is the mass of the marble in kg?

Respuesta :

the mass of the marble in kg is 486 kg .

Step-by-step explanation:

Here we have , a sculptor needs to lift a piece of marble.  it is a cuboid with dimensions 1 m by 0.6 m by 0.3 m.  Marble has a density of 2.7 g/cm³. We need to find what is the mass of the marble in kg . Let's find out :

We know that , Volume of cuboid = [tex]length(width)(height)[/tex]

⇒ [tex]Volume = length(width)(height)[/tex]

⇒ [tex]Volume =1(0.6)(0.3)[/tex]

⇒ [tex]Volume =0.18m^3[/tex]

Also , We know that [tex]Density = \frac{Mass}{Volume}[/tex]

[tex]Density = 2.7\frac{g}{cm^3}\\Density = 2.7\frac{10^{-3}kg}{(10^{-2}m)^3}\\\\Density = 2.7\frac{10^{-3}kg}{(10^{-6}m)}\\Density = 2.7(10^{-3+6})kgm^-3}}\\\\Density = 2.7(10^{3})kgm^-3}}\\[/tex]

Now ,

⇒  [tex]Density = \frac{Mass}{Volume}[/tex]

⇒  [tex]2.7(10^3)= \frac{Mass}{0.18}[/tex]

⇒  [tex]Mass=2.7(10^3)(0.18)[/tex]

⇒  [tex]Mass=486kg[/tex]

Therefore , the mass of the marble in kg is 486 kg .

Answer:

486kg  

hoppppppppppeeeee thisss hellllllpss

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico