Answer: Period = 0.2 seconds; frequency = 5Hz
Explanation:
Number of oscillations = 50
Time required = 10 seconds
Period (T) = ?
Frequency of the oscillations (F) = ?
A) Recall that frequency is the number of oscillations that the mass spring system completes in one second.
i.e Frequency = (Number of oscillations / time taken)
F = 50/10 = 5Hz
B) Period, T is inversely proportional to frequency. i.e Period = 1/Frequency
T = 1/5Hz
T = 0.2 seconds
Thus, the the period and frequency of the oscillations are 0.2 seconds and 5Hz respectively.