Respuesta :
Answer:
molarity of the barium hydroxide solution = 0.109 M
Explanation:
monoprotic means it donates one proton or H+ ion for neutralization of 0.5 MOLE of Ba(OH)2
We first Write and balance the equation. If we call potassium hydrogen phthalate just KHP, then
Ba(OH)2 + 2KHP ==> 2H2O + BaP + K2P
Then Convert grams to moles. given mass of KHP =0.954g, molar mass of KHP= 204
moles of KHP = 0.954/molar mass
KHC8H4O4 = 0.954/204 = approximately 0.0047
Using the coefficients in the balanced equation, convert moles KHP to moles Ba(OH)2
0.0047moles KHP x (0.5)= 0.0047 x (1/2) = 0.00235 moles Ba(OH)2
M of Ba(OH)2 = moles Ba(OH)2/ volume of Ba(OH)2 in L
volume given =21.5 ml= 0.0215 L
M Ba(OH)2 = 0.00235/0.0215= approximately 0.109 M
so the molarity of the barium hydroxide solution = 0.109 M
Answer:
The molarity of barium hydroxide solution is 0.109 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4) = 0.954 grams
Molar mass of potassium hydrogen phthalate = 204.22 g/mol
Volume of barium hydroxide (Ba(OH)2) = 21.5 mL = 0.0215 L
Step 2: The balanced equation
Ba(OH)2 + 2C8H5KO4 → Ba(C8H4KO4)2 + 2H2O
Step 3: Calculate moles potassium hydrogen phthalate
Moles potassium hydrogen phthalate = mass / molar mass
Moles potassium hydrogen phthalate = 0.954 grams / 204.22 g/mol
Moles potassium hydrogen phthalate = 0.00467 moles
Step 4: Calculate moles Ba(OH)2
For 1 mol Ba(OH)2 we need 2 moles C8H5KO4
For 0.00467 moles C8H5KO4 we need 0.00467/2 = 0.002335 moles
Step 5: Calculate molarity of Ba(OH)2
Molarity = moles / volume
Molarity Ba(OH)2 = 0.002335 moles / 0.0215 L
Molarity Ba(OH)2 = 0.109 M
The molarity of barium hydroxide solution is 0.109 M