Respuesta :
Answer:
The force needed to cut the sheet metal is 171 kN.
Explanation:
Force (F) needed to cut the sheet metal is the ultimate tensile strength of the material multiplied by the area of the rectangle.
ultimate tensile strength = 190 MPa = 1.9×10^8 Pa
area of rectangle = (15/1000) × (60/1000) = 0.015×0.06 = 0.0009 m^2
F = 1.9×10^8 × 0.0009 = 171,000 N = 171,000/1000 = 171 kN
Answer:
The force needed to cut the metal sheet is; F = 34200N
Explanation:
Solution:
Data Given;
Length of rectangle = 60mm = 0.06m
Thickness of the rectangle = 3mm = 0.003m
Shear stress = 190Mpa = 190 * 10⁶Pa
In calculating the force to cut the sheet metal, we use the formula;
Stress = Force/Area-----------------------1
Area = length * thickness
= 0.06 * 0.003
= 0.00018m²
Substituting into equation 1, we have
190 * 10⁶ = F/0.00018
Cross multiplying, we have
F = 190* 10 ⁶ * 0.00018