Respuesta :
Answer: The operating income is $76 comma 500 when 11 comma 000 units are sold.
Explanation:
Selling price = $12 / unit
Variable cost of production = $3 / unit
Selling and Admin cost = $1.5 / unit
Fixed cost for 11 comma 000 units are $ 6 comma 000.
For 11 comma 000 units,
Sales = 12 x 11000 = $132000
cost of production = 3 x 11000 = $33000
Selling and Admin cost = 1.5 x 11000 =$16500
Fixed cost = $6000
Operating Income = Sales - Cost of Production - Selling and Admin cost - Fixed cost
Operating income = 132000 - 33000 - 16500 - 6000 = $76,500
The operating income is $76 comma 500 when 11 comma 000 units are sold.
Answer:
$76500
Explanation:
selling income per unit = $12
variable production cost per unit = $3
selling and admin cost per unit = $1.5
fixed cost = $6000
total units produced = 11000
To calculate the operating income
Total selling income = $12 * 11000 = $132000
Total variable cost = $3 * 11000 = $33000
total selling and admin cost = $1.5 * 11000 = $16500
fixed cost = $6000
= (Total selling income ) - (total variable production cost - total selling and admin cost - fixed cost )
= 132000 - 33000 - 16500 - 6000 = $76500